Procedury postępowania
Drodzy Uczniowie, Szanowni Nauczyciele i Rodzice
- 3
„Szkoła winna być kuźnicą, gdzie wykuwają się najświętsze hasła (…)”
Janusz Korczak
U progu nowego roku szkolnego życzę wszystkim, aby obfitował w sukcesy edukacyjne i przyniósł wiele radości ze zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności.
Szczególnie wytężona praca czeka ósmoklasistów, którzy w maju będą pisać swój pierwszy egzamin. Pierwszoklasiści zaś podejmą pierwsze zmagania ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności.
Wszyscy będziemy dążyć do tego, aby nasze wyniki były jak najlepsze w każdej dziedzinie naszej działalności dydaktyczno-wychowawczej.
Osiągniemy to dzięki naszej wytrwałości i konsekwencji.
Jednocześnie życzę Nam wszystkim, aby te działania miały miejsce w spokojnej i bezpiecznej atmosferze.
Anna Pawłowska
Dyrektor Szkoły
Nowy rok szkolny 2020 / 2021
LIST MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
Szanowni Państwo,Dyrektorzy i Nauczyciele,Drodzy Uczniowie i Rodzice,
wkrótce rozpoczniemy nowy rok szkolny 2020/2021. Po kilkumiesięcznej przerwie uczniowie i nauczyciele wrócą do szkół i swoich codziennych obowiązków. Decyzję o przywróceniu zajęć stacjonarnych podjęliśmy po wielu rozmowach i konsultacjach z ekspertami. Wspólnie ustaliliśmy, że edukacja, podobnie jak wiele innych dziedzin życia społecznego i gospodarczego, powinna funkcjonować w sposób zbliżony do tego sprzed pandemii. Powrót dzieci do stacjonarnej nauki w szkołach zaplanowała również zdecydowana większość państw europejskich.
Kształcenie na odległość nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem, a najnowocześniejsze nawet technologie nie stworzą odpowiedniej przestrzeni do budowania trwałych relacji rówieśniczych. Przedłużająca się izolacja może w dalszej perspektywie przynieść wiele negatywnych skutków. Chodzi nie tylko o rozwój intelektualny i mniejszą efektywność procesu kształcenia na odległość, ale również o przygotowanie młodego człowieka do dorosłości, do życia w społeczeństwie, które w dużym stopniu kształtuje się w środowisku szkolnym.
Rozumiem obawy części rodziców i nauczycieli związane z powrotem do stacjonarnych zajęć w szkołach i placówkach oświatowych. Bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i innych pracowników oraz dyrektorów, a także rodziców – to nasz priorytet. Dlatego też przygotowaliśmy odpowiednie regulacje prawne, wytyczne i zalecenia, które w przypadku większego zagrożenia epidemicznego pozwolą na wprowadzenie adekwatnych do danej sytuacji działań i środków. Stworzyliśmy elastyczne rozwiązania, takie jak możliwość realizowania nauczania w trybie mieszanym lub zdalnym zarówno dla całej szkoły,jak i poszczególnych oddziałów. Umożliwiliśmy także dyrektorom wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa na terenie danej placówki.
Stale współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym i na bieżąco reagujemy na sytuację. Wspieramy dyrektorów i organy prowadzące w przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Umożliwiamy dyrektorom zamówienie maseczek i płynów do dezynfekcji na potrzeby szkół. Przekażemy szkołom również termometry bezdotykowe. Środki te będą bezpłatnie dostarczane przez Ministerstwo Zdrowia.
Wszystkim nam zależy na bezpiecznym powrocie dzieci do szkół. Chcemy, aby uczyły się one razem z rówieśnikami, przy wsparciu ze strony nauczycieli i dyrektorów. Jestem przekonany, że wspólne, odpowiedzialne działania ograniczą ryzyko oraz pozwolą na funkcjonowanie szkół i placówek w tradycyjnej formule.
Nowy rok szkolny to, obok kwestii związanych z bezpieczeństwem, także nowe wyzwania edukacyjne i kierunki działania. Chcemy, aby nauka w szkole rozwijała umiejętności, które pozwolą młodym ludziom mierzyć się z wyzwaniami współczesnego świata. Stąd nacisk na kształtowanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności u uczniów. Ważnym elementem edukacji powinno być także stałe rozwijanie kompetencji cyfrowych, w tym bezpieczne i efektywne korzystaniez nowych technologii.
Szkoła odgrywa niezwykle istotną rolę w wychowaniu młodego człowieka – uczy szacunku do własnej kultury, historii i języka ojczystego. Rok 2020 to rok wielu rocznic historycznych ważnych dla kształtowania polskiej tożsamości narodowej i pamięci zbiorowej. W maju świętowaliśmy 100. rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II, a w sierpniu– 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Wkrótce obchody podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”, a także kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Znajomość tych wydarzeń jest kluczowa zarówno dla patriotycznego wychowania młodego pokolenia, jak również dla lepszego i pełniejszego zrozumienia procesów, które dzieją się współcześnie. Chciałbym, aby te rocznice znalazły należne im miejsce w toku edukacji.
Nie możemy zapomnieć o wychowaniu uczniów nie tylko na dobrych obywateli, ale i po prostu dobrych ludzi. Kształtowanie właściwej postawy moralnej młodego pokolenia Polaków to także bardzo ważne zadanie szkoły.
U progu nowego roku szkolnego życzę wszystkim, aby był on spokojny i bezpieczny, a także obfitował w sukcesy edukacyjne oraz wychowawcze.Jestem przekonany, że wytrwałość w nauce i konsekwentne rozwijanie swoich talentów pozwoli uczniom osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce i w czerwcu przyszłego roku z dumą odebrać szkolne świadectwa.
Z wyrazami szacunkuDariusz PiontkowskiMinister Edukacji Narodowej
UWAGA
Dnia 1 września na teren Szkoły Podstawowej
i Przedszkola Samorządowego
wstęp mają wyłącznie rodzice uczniów klas ,,0’’
i klas I (jeden rodzic/opiekun na ucznia).
Rodzice uczniów klas II-VIII proszeni są
o niewchodzenie na teren placówki.
Dyrektor Szkoły – A. Pawłowska
Aplikacja ProteGO Safe - wspólny list Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego do rodziców
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym kierujemy specjalny list do rodziców uczniów, w którym zachęcamy do zainstalowania aplikacji ProteGo Safe. To narzędzie pozwalające na ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, wspierające bezpieczny powrót dzieci do szkół.
ProteGO Safe to aplikacja, która powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Informuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich. Ponadto ProteGO Safe to wiarygodne i sprawdzone źródło wiedzy. W aplikacji znajdują się komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, a także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Uprzejmie proszę o przekazanie listu rodzicom uczniów oraz zawieszenie informacji o aplikacji w widocznym dla nich miejscu w placówce oświatowej.
Jednocześnie pragnę przypomnieć, że na stronie internetowej ministerstwa znajduje się zestawienie najważniejszych pytań i odpowiedzi, które mogą być pomocne w bezpiecznym powrocie uczniów do szkół. Zachęcam Państwa do śledzenia tych informacji na bieżąco. Bezpośredni link https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-powrot-do-szkol2
Z wyrazami szacunkuDariusz PiontkowskiMinister Edukacji Narodowej
Załączniki:
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Choceniu
Serdecznie zapraszamy na rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 dnia 01.09.2020.
Ze względu na wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek
od 01.09.2020 rozpoczęcie roku szkolnego będzie inne niż zwykle,
w formie spotkań uczniów z wychowawcami z zachowaniem wytycznych.
Klasy 0 - spotkanie ogólne w sali gimnastycznej przy Urzędzie Gminy o godzinie 9:30.
Następnie spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych.
Przedszkole Samorządowe - podział na grupy
Klasy Ia i Ib – spotkanie ogólne w hali sportowej o godzinie 9:00.
Następnie spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych.
Klasy II-VIII – spotkania uczniów z wychowawcami o godzinie 9:00.
Przydział sal i wychowawstw w załączniku.
Przydzial_wychowawstw_i_sal-_2020-21.pdf
Dowozy dnia 01.09.2020:
- Przyjazd rano według rozkładu
- Odjazd około godziny 10:00
Trasy autobusów szkolnych na rok szkolny 2020/21 w załączniku.
Trasy_autobusow_od_01.09.2020.pdf
Osoby dorosłe mają obowiązek noszenia maseczek ochronnych na terenie szkoły.
Dyrektor szkoły – Anna Pawłowska
Wyprawka sześciolatka
- obuwie zmienne (w podpisanym woreczku)
- 1 teczka do prac plastyczno- technicznych dziecka
- 1 wycinanki
- zeszyt gładki
- zeszyt do religii
- bloki techniczne (biały i kolorowy)
- blok rysunkowy (biały)
- 1 bibuła (kolor zielony, biały, niebieski lub czerwony)
- 2 ołówki
- temperówka
- gumka
- farby plakatowe
- pędzelki (z grubym i cienkim włosiem)
- plastelina
- 2 kolorowanki
- kredki ołówkowe
- kredki świecowe
- patyczki
- nożyczki (okleić taśmą imię i nazwisko dziecka , nożyczki muszą mieć zaokrąglone końce)
- klej
- strój gimnastyczny (w podpisanym woreczku)
- dzienniczek ucznia (lub notes), w którym należy wpisać dane dziecka :
* imię i nazwisko
* numer PESEL
* data i miejsce urodzenia
* miejsce zamieszkania
* numer telefonu
* imiona i nazwiska rodziców
* zakład i miejsce pracy rodziców
* osoby upoważnione do odbioru dziecka (imię i nazwisko )
* jeżeli dziecko będzie dojeżdżało autobusem, proszę wpisać nazwę miejscowości w której będzie wysiadało
* adres przychodni i imię i nazwisko lekarza rodzinnego dziecka , numer telefonu przychodni
* odległość z domu do szkoły
PROSZĘ O PRZEKAZANIE DZIENNICZKA WYCHOWAWCZYNI DNIA 02.09.2020 r.
- proszę o naklejenie na plecaku taśmą bezbarwną karteczki z nazwą miejscowości - przystanku, na którym będzie dziecko wysiadało
DZIECI BY MOGŁY DOJEŻDŻAĆ AUTOBUSEM SZKOLNYM
NALEŻY ZAPISAĆ DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ I ZGŁOSIĆ WYCHOWAWCZYNI.
Wykaz podręczników do religii na rok szkolny 2020/2021
Przedszkole Samorządowe:
,,Tak !Jezus mnie kocha.”
Autorzy: E. Kondrak , D. Kurpiński
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ
Szkoła Podstawowa
Klasa I:
,,Poznaję Boży świat’’ – podręcznik
Autorzy: ks. K . Mielnicki , E.Kondrak
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ
Klasa II:
,,Kochamy Pana Jezusa’’– podręcznik dla klasy 2
,,Kochamy Pana Jezusa’’ – Zeszyt ucznia 2
Autor: Ks. Władysław Kubik
Wydawnictwo: WAM
Klasa III:
,,Przyjmujemy Pana Jezusa’’– podręcznik dla klasy 3
,,Przyjmujemy Pana Jezusa’’ – Zeszyt ucznia 3
Autor: Ks. Władysław Kubik
Wydawnictwo: WAM
Klasa IV:
„ Zaproszeni przez Boga” – podręcznik
Autor: Zbigniew Marek SJ
Wydawnictwo: Komisja Wychowania Katolickiego KEP
Klasa V:
,,Szczęśliwi, którzy szukają prawdy.’’
Autorzy: ks. dr K. Mielnicki, E. Kondrak
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ
Klasa VI:
„Przemienieni przez Boga” - podręcznik
Autor: Zbigniew Marek SJ (red.)
Wydawnictwo: WAM
Klasa VII:
,,Jezus uczy i zbawia.’’ Nowa wersja – podręcznik
Autor: Zbigniew Marek SJ (red.)
Wydawnictwo: WAM
Klasa VIII:
,,Jezus działa i zbawia.’’ Nowa wersja
Autor: Zbigniew Marek SJ (red.)
Wydawnictwo: WAM
Uwaga absolwenci!
Dnia 31 lipca 2020 (piątek) od godziny 10:00
zapraszamy do szkoły po odbiór zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
(W sytuacjach szczególnych zaświadczenie może odebrać rodzic)
2020-07-28_Informacja_wyniki_E8.pdf
Dyrektor Szkoły – Anna Pawłowska
Osiągnięcia dzieci z Przedszkola Samorządowego w Choceniu i uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Choceniu w konkursach szkolnych, pozaszkolnych i zawodach sportowych w roku szkolnym 2019/2020
Oddział przedszkolny – nauczyciel prowadzący – p. Krystyna Pawlicka
KONKURS CZYTELNICZY - ,,WAKACJE Z KSIĄŻKĄ”
Witold Doliński - III miejsce
Wojciech Rutkowski - wyróżnienie
Joanna Trawińska – wyróżnienie
KONKURS CZYTELNICZY - ,,FERIE Z KSIĄŻKĄ”
Witold Doliński - II miejsce
KONKURS MIĘDZYSZKOLNY - ,,ZWIERZĘTA I PTAKI DZIKO ŻYJĄCE W NASZEJ OKOLICY”
Witold Doliński – wyróżnienie
Adam Borecki - wyróżnienie
Oddział przedszkolny – nauczyciel prowadzący – p. Monika Dengusiak
KONKURS CZYTELNICZY - ,,WAKACJE Z KSIĄŻKĄ’’
Maja Bącela – I miejsce
Szymon Ziółkowski – II miejsce
KONKURS CZYTELNICZY - ,,FERIE Z KSIĄŻKĄ”
Alicja Słupska – I miejsce
Kl. I a – nauczyciel prowadzący – p. Hanna Ciesielska
KONKURS CZYTELNICZY - ,,WAKACJE Z KSIĄŻKĄ’’
Magdalena Małkowska – I miejsce
Kacper Wiliński – II miejsce
Łukasz Olejnik – wyróżnienie
Fabian Michalski – wyróżnienie
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY - ,,DOBRE MANIERY BEZ BARIERY, CZYLI ŻYCZLIWOŚĆ TAKŻE WOBEC OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ’’
Julia Borkowska – wyróżnienie
Magdalena Małkowska – wyróżnienie
Michał Skibiński – wyróżnienie
Lena Klimczak – wyróżnienie
Piotr Lipiński kl. VII b – wyróżnienie
Patryk Mroczkowski kl. IV – wyróżnienie
KONKURS CZYTELNICZY - ,,FERIE Z KSIĄŻKĄ”
Aleksandra Skibińska – III miejsce
POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY ,,KARTKA ŚWIĄTECZNA’’
Piotr Lipiński kl. VII b został jednym z 11 laureatów konkursu (wpłynęło ponad 500 prac)
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ,,ZWIERZĘTA I PTAKI DZIKO ŻYJĄCE W NASZEJ OKOLICY’’
Michał Skibiński – wyróżnienie
Aleksandra Skibińska – wyróżnienie
Zuzanna Zajączkowska – wyróżnienie
Nikola Zwolińska - wyróżnienie
Kl. I b – nauczyciel prowadzący – p. Joanna Woźniak
KONKURS CZYTELNICZY - ,,WAKACJE Z KSIĄŻKĄ’’
Szymon Adamski – III miejsce
Dagmara Masłowska – wyróżnienie
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY - ,,DOBRE MANIERY BEZ BARIERY, CZYLI ŻYCZLIWOŚĆ TAKŻE WOBEC OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ’’
Amelia Postrach – wyróżnienie
Zofia Seroczyńska – wyróżnienie
KONKURS CZYTELNICZY - ,,FERIE Z KSIĄŻKA’’
Maja Trzebuchowska – nagroda specjalna
Dominik Kacperski – II miejsce
Kl. II a – nauczyciel prowadzący – p. Elżbieta Waliszewska
KONKURS MATEMATYCZNY KANGUR
Jędrzej Mikołajczewski – wynik bardzo dobry
Franciszek Błaszczyk – wyróżnienie
POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY ,,KARTKA ŚWIĄTECZNA’’
Franciszek Błaszczyk - został jednym z 11 laureatów konkursu (wpłynęło ponad 500 prac)
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ,,ZWIERZĘTA I PTAKI DZIKO ŻYJĄCE W NASZEJ OKOLICY’’
Daniel Pawłowski – wyróżnienie
Kl. II b – nauczyciel prowadzący – p. Joanna Podlaska
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ,,ZWIERZĘTA I PTAKI DZIKO ŻYJĄCE W NASZEJ OKOLICY’’
Gracjan Waliszewski – wyróżnienie
Mikołaj Czerwiński – wyróżnienie
Paulina Borkowska – wyróżnienie
KONKURS CZYTELNICZY - ,,WAKACJE Z KSIĄŻKĄ’’
Jakub Skoczylas – II miejsce
Mateusz Pszczółkowski – wyróżnienie
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY - ,,DOBRE MANIERY BEZ BARIERY, CZYLI ŻYCZLIWOŚĆ TAKŻE WOBEC OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ’’
Zuzanna Lewandowska – III miejsce
Karolina Jędrzejewska – wyróżnienie
Natalia Walecka – wyróżnienie
KONKURS PLASTYCZNY - ,,TRZEJ KRÓLOWIE, MĘDRCY ZE WSCHODU 2020’’
Zuzanna Lewandowska – wyróżnienie
KONKURS CZYTELNICZY - ,,FERIE Z KSIĄŻKĄ’’
Zuzanna Lewandowska – II miejsce
Mateusz Pszczółkowski – III miejsce
KONKURS MATEMATYCZNY KANGUR
Gracjan Waliszewski – wyróżnienie
Kl. III a – nauczyciel prowadzący – p. Jolanta Nowodworska
KONKURS CZYTELNICZY - ,,WAKACJE Z KSIĄŻKĄ’’
Amelia Karska – wyróżnienie
SZKOLNY KONKURS ,,FROHE WEIHNACHTEN UND MERRY CHRISTMAS’’
Amelia Karska – I miejsce
KONKURS MATEMATYCZNY KANGUR
Marcel Więcławski - wyróżnienie
Kl. III b – nauczyciel prowadzący – p. Urszula Majchrzak
KONKURS CZYTELNICZY - ,,WAKACJE Z KSIĄŻKĄ’’
Aleksandra Łukaszewicz – I miejsce
Wiktoria Świątkowska – II miejsce
Michał Sikorski – III miejsce
Oskar Gołębiewski – wyróżnienie
XIX REJONOWY KONKURS EKOLOGICZNY SMÓLNIK 2019
Wiktoria Świątkowska – I miejsce
Jakub Wojtczak – II miejsce
KONKURS ,,POZNAJEMY POLSKIE SOWY’’
Michalina Filipiak – wyróżnienie
KONKURS PLASTYCZNY - ,,TRZEJ KRÓLOWIE, MĘDRCY ZE WSCHODU 2020’’
Wiktoria Świątkowska – I miejsce
Szymon Woźniak – III miejsce
Magdalena Piątek – III miejsce
Aleksandra Łukaszewicz – III miejsce
Oskar Gołębiewski – wyróżnienie
Jakub Wojtczak – wyróżnienie
X MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY MA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ ,,GWIAZDKA’’
Michał Sikorski – I miejsce
Michalina Filipiak – III miejsce
KONKURS CZYTELNICZY - ,,FERIE Z KSIĄŻKĄ’’
Michał Sikorski – I miejsce
Wiktoria Świątkowska – III miejsce
Szymon Woźniak – wyróżnienie
Aleksandra Łukaszewicz – wyróżnienie
KONKURS MATEMATYCZNY KANUR
Michał Sikorski – wyróżnienie
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ,,ZWIERZĘTA I PTAKI DZIKO ŻYJĄCE W NASZEJ OKOLICY’’
Michał Sikorski – wyróżnienie
SZKOLNY KONKURS ,,FROHE WEIHNACHTEN UND MERRY CHRISTMAS’’
Michał Sikorski – II miejsce
Cecylia Nawrocka – III miejsce
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY - ,,DOBRE MANIERY BEZ BARIERY, CZYLI ŻYCZLIWOŚĆ TAKŻE WOBEC OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH’’
Szymon Woźniak – II miejsce
Magdalena Piątek – III miejsce
Oskar Gołębiewski – wyróżnienie
KONKURS LITERACKI O PATRONIE SZKOŁY – JANUSZU KORCZAKU
Michalina Filipiak – II miejsce
Michał Sikorski – III miejsce
Aleksandra Łukaszewicz – wyróżnienie
Magdalena Piątek – wyróżnienie
Igor Świątkiewicz – wyróżnienie
Nauczyciel prowadzący – p. Katarzyna Kurkiewicz-Błaszczyk
II CHODECKI KONKURS PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
Lena Ćwiklińska – I miejsce (soliści)
Aleksandra Łukaszewicz, Lena Ćwiklińska, Wiktoria Gawrysiak, Amelia Karska – I miejsce (zespoły)
Zuzanna Makowska – II miejsce (soliści)
Adam Lewandowski – III miejsce (soliści)
Nicola Szałczyńska, Michalina Błaszczyk, Antonina Kaniewska – wyróżnienie (zespoły)
OGÓLNOPOLSKI KONKURS ,,TRZEJ KRÓLOWIE W TRADYCJI I W OCZACH WSPÓŁCZESNYCH’’
Anna Łukaszewicz – I miejsce (mali soliści)
Amelia Karska – III miejsce (soliści I-III)
Zespół ,,Gwiazdeczki’’ – III miejsce (zespoły wokalne 6-9 lat)
Kacper Krupa – III miejsce (soliści IV-VI)
Zuzanna Makowska – I miejsce (soliści VII-VIII)
VII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI ŚWIĄTECZNEJ
Zuzanna Makowska – wyróżnienie
KONKURS WOKALNY DLA DZIECI I RODZICÓW
Joanna i Amelia Karskie z mamą Dominiką – nagroda specjalna
Nauczyciel prowadzący – p. Anna Szymańska
KONKURS CZYTELNICZY - ,,WAKACJE Z KSIĄŻKĄ’’
Maja Warchlewska – I miejsce
Michalina Błaszczyk – wyróżnienie
Maja Krüger – wyróżnienie
KONKURS RECYTATORSKI PT. ,,O KSIĘDZU JERZYM WIERSZEM’’
Wiktoria Majchrzak – I miejsce
I ETAP 42. KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI I PROZY KUJAWSKIEJ IM. FRANCISZKA BECIŃSKIEGO
Wiktoria Majchrzak – III miejsce
XVI KONKURS RECYTATORSKI DZIECI I MŁODZIEŻY WIERSZYKARNIA
Wiktoria Majchrzak – nagroda
NAJCIEKAWSZY LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Marta Piastowska – I miejsce
Maja Warchlewska – II miejsce
Szymon Młynarkiewicz – III miejsce
OGÓLNOPOLSKI KONKURS ,,TRZEJ KRÓLOWIE W TRADYCJI I W OCZACH WSPÓŁCZESNYCH’’
Michalina Błaszczyk – wyróżnienie
Wiktoria Majchrzak – I miejsce
KONKURS CZYTELNICZY - ,,FERIE Z KSIĄŻKĄ’’
Maja Krüger – III miejsce
KURATORYJNY KONKURS Z JĘZYKA POLSKIEGO
Maria Piłatowska – uczennica zakwalifikowała się do etapu rejonowego
Nauczyciel prowadzący – p. Małgorzata Podgórska
GMINNE ZAWODY PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW – IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
Drużynowo – I miejsce
GMINNY TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ – IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
Drużynowo – I miejsce
PÓŁFINAŁ POWIATU PIŁKI RĘCZNEJ – IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
Drużynowo – I miejsce
FINAŁ POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ – IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
Drużynowo – I miejsce
ĆWIERĆFINAŁ WOJEWÓDZKI W PIŁCE RĘCZNEJ – IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
Drużynowo – I miejsce
GMINNY TURNIEJ KOSZYKÓWKI – IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
Drużynowo – II miejsce
PÓŁFINAŁ POWIATU W SIATKÓWCE CHŁOPCÓW – IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
Drużynowo – II miejsce
PÓŁFINAŁ POWIATU W SIATKÓWCE CHŁOPCÓW – IGRZYSKA DZIECI
Drużynowo – I miejsce
PÓŁFINAŁ POWIATU W PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW
Drużynowo – II miejsce
SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE – BONIEWO
Drużynowo – II miejsce
FINAŁ WOJEWÓDZKI W PIŁCE RĘCZNEJ
Drużynowo – IV miejsce
FINAŁ POWIATU W MINISIATKÓWCE – IGRZYSKA DZIECI
Drużynowo – II miejsce
SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Drużynowo – II miejsce
XXVII BIEG NIEPODLEGŁOŚCI
Stanisław Seklecki – IV miejsce
Nauczyciel prowadzący – p. Aldona Skurzewska
XIX REJONOWY KONKURS EKOLOGICZNY SMÓLNIK 2019
Karina Sroka – wyróżnienie
Igor Skoczylas – wyróżnienie
Nauczyciel prowadzący – p. Tamara Mikołajczak
XIX REJONOWY KONKURS EKOLOGICZNY SMÓLNIK 2019
Kinga Adamczyk – wyróżnienie
Maria Piłatowska – wyróżnienie
KURATORYJNY KONKURS Z BIOLOGII
Maria Piłatowska – uczennica zakwalifikowała się do etapu rejonowego
Nauczyciel prowadzący – p. Beata Sieracka
WOJEWÓDZKI KONKURS LITERACKO – PLASTYCZNY "JAN PAWEŁ II – NAJWIĘKSZY Z RODU SŁOWIAN"
Michalina Błaszczyk – II miejsce
Nauczyciel prowadzący – p. Dariusz Kolczyński
KONKURS MATEMATYCZNY KANGUR
Michalina Błaszczyk – wyróżnienie
Nauczyciel prowadzący – p. Magdalena Gołaszewska
KURATORYJNY KONKURS Z MATEMATYKI
Maria Piłatowska – uczennica zakwalifikowała się do etapu rejonowego
Nauczyciel prowadzący – p. Anna Pawłowska
KONKURS CZYTELNICZY - ,,WAKACJE Z KSIĄŻKĄ’’
Dominik Gabrysiak – I miejsce
Igor Skoczylas – II miejsce
Karina Sroka – III miejsce
KONKURS CZYTELNICZY - ,,FERIE Z KSIĄŻKĄ’’
Dominik Gabrysiak – I miejsce
Igor Skoczylas – II miejsce
Karina Sroka – III miejsce
Natalia Lewandowska – III miejsce
Julian Kafarski – wyróżnienie
Nauczyciel prowadzący – p. Agata Wąsikowska
KONKURS SZKOLNY ,,FROHE WEIHNACHTEN UND MERRY CHRISTMAS’’
Maja Krüger – I miejsce
Jakub Filipiak – II miejsce
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS LITERACKO – LINGWISTYCZNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Maria Piłatowska – I miejsce
Maja Krüger – III miejsce
II MIĘDZYSZKOLNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Maria Piłatowska – I miejsce
OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO OLIMPUS – SESJA WIOSENNA
Jakub Filipiak – laureat konkursu
Maria Jaskólska – laureat konkursu
Nicola Szałczyńska – laureat konkursu
Filip Zima – laureat konkursu
MIĘDZYKLASOWY KONKURS ,,LOCKDOWN UK CULTURE COMPETITION FOR GRADE 5 STUDENTS’’
Oliwia Nowak – I miejsce
Igor Urbański – II miejsce
Adam Andrzejewski – III miejsce
OXFORD CHALLENGE
Maria Jaskólska – awans do finału konkursu
I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKOWY
Maria Piłatowska – I miejsce
Kacper Kierzkowski – II miejsce
Nauczyciel prowadzący – p. Magdalena Sachajdak
KONKURS SZKOLNY ,,FROHE WEIHNACHTEN UND MERRY CHRISTMAS’’
Nikola Danielak – III miejsce
Nauczyciel prowadzący – p. Małgorzata Rybacka
KONKURS CZYTELNICZY - ,,FERIE Z KSIĄŻKĄ’’
Agata Szadkowska – II miejsce
Nauczyciel prowadzący – p. Anna Bilińska
KONKURS MATEMATYCZNY ,,KANGUR’’
Filip Zima – wyróżnienie
Maria Jaskólska – wyróżnienie
Nauczyciel prowadzący – p. Radosław Chełminiak
HANDBALL SZKOŁA 2019
Drużynowo – III miejsce
IGRZYSKA DZIECI W PIŁCE RĘCZNEJ
Drużynowo – II miejsce
Nauczyciel prowadzący – p. Wioletta Sikorska
SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE – BONIEWO
Drużynowo – III miejsce
XXVII BIEG NIEPODLEGŁOŚCI
Maja Pradun – I miejsce
Kornel Lewandowski – III miejsce
Marta Piastowska – III miejsce
FINAŁ POWIATU W PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT – IGRZYSKA DZIECI
Drużynowo – III miejsce
IGRZYSKA DZIECI – KOSZYKÓWKA DZIEWCZĄT
Drużynowo – III miejsce
Nauczyciel prowadzący – p. Tomasz Chyliński
MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT
Drużynowo – III miejsce
UWAGA!!!
Dnia 20 lipca 2020 r. (tj. poniedziałek)
sekretariat Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Choceniu nieczynny.
Stypendia dla najlepszych uczniów
Nawet 5 tysięcy złotych rocznie mogą otrzymać utalentowani i pracowici uczniowie kujawsko-pomorskich szkół w ramach trzech marszałkowskich programów stypendialnych. Wsparcie trafi w tym roku do ponad półtora tysiąca młodych mieszkańców regionu. Wakacje to dobry czas na przygotowanie niezbędnych dokumentów. Nabór wniosków ruszy 2 września. Zdjęcia z poprzednich gal rozdania stypendiów:
https://drive.kujawsko-pomorskie.pl/zdjecia/
- Dobra edukacja to klucz do dobrej przyszłości. Samorząd województwa przykłada dużą wagę do jakości kształcenia i czyni bardzo wiele, by związane z kształceniem wydatki nie obciążały nadmiernie budżetów rodzin, zwłaszcza tych mniej zamożnych. Zależy nam, by uzdolnieni młodzi ludzie mieli warunki ku temu, by w pełni wykorzystać swój potencjał – podkreśla marszałek Piotr Całbecki
Marszałkowskie stypendia edukacyjne dla uczniów szkół zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przyznawane są na 10 miesięcy danego roku szkolnego (rocznie od 2 do 5 tysięcy złotych), a ich wysokość zależy od pozycji ucznia na liście rankingowej oraz rodzaju szkoły w jakiej uczeń pobiera naukę. Wsparcie można przeznaczyć na cele związane z rozwojem edukacyjnym – m.in. zakup książek, komputera, udział w dodatkowych zajęciach i konkursach, opłacenie dostępu do internetu, dojazdów do szkoły oraz zakwaterowania. Stypendia finansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Uczniowie otrzymają wsparcie w ramach trzech programów stypendialnych:
· Prymus Pomorza i Kujaw
Pomysł przyznawania stypendiów powstał z myślą o uczniach, którzy uzyskują dobre wyniki w nauce z przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, matematyki, języków obcych oraz przedsiębiorczości. Marszałkowskie stypendia (w wysokości od 200 do 500 złotych miesięcznie) otrzymają uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz liceów, techników i szkół branżowych. W ciągu czterech edycji programu z tej pomocy skorzystało blisko 5 tysięcy najzdolniejszych młodych ludzi.
· Humaniści na start!
Projekt skierowany jest do młodych, którzy osiągają bardzo dobre wyniki z przedmiotów humanistycznych. Chodzi o uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz liceów ogólnokształcących, którzy z historii i języka polskiego uzyskali średnią ocen co najmniej 4,5 oraz są laureatami lub finalistami ogólnopolskich olimpiad z przedmiotów humanistycznych albo konkursów organizowanych w naszych regionie. W ubiegłym roku szkolnym stypendium otrzymało 502 uczniów. Comiesięczne wsparcie w tegorocznej edycji programu wyniesie od 200 do 400 złotych.
· Prymus Zawodu Kujaw i Pomorza II
Program wsparcia adresowany jest do utalentowanych uczniów klas drugich i wyższych techników oraz szkół zawodowych w regionie. Od tego roku o stypendium mogą ubiegać się także uczniowie klas pierwszych szkoły branżowej drugiego stopnia. Środki z projektu „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II” mają pomóc w kształceniu potrzebnych na rynku pracy specjalistów. Stypendia (od 200 do 500 złotych miesięcznie) w roku szkolnym 2019/2020 otrzymało 500 uczniów.
W związku z pandemią Covid-19 część konkursów uprawniających do ubiegania się o stypendium edukacyjne nie odbyła się. Przypominamy, że zgłaszać się mogą również uczniowie, którzy uzyskali tytuł laureata lub finalisty w konkursach bądź olimpiadach sprzed 3 lat (Humaniści na start), 2 lat (Prymusi Pomorza i Kujaw) i roku (Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II).
Jak aplikować o stypendium:
· nabory wniosków od 2 do 30 września,
· potrzebne dokumenty: wniosek o przyznanie stypendium (dostępny od 2 września na stronie projektu), zaświadczenia lub dokumenty potwierdzające osiągnięcia w konkursach lub olimpiadach, kopia świadectwa szkolnego,
· wydruk elektronicznej wersji wniosku uzupełniony o podpisy wraz z dokumentami można składać osobiście lub przesłać drogą pocztową na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu (pl. Teatralny 2, 87-100 Toruń).
Więcej informacji na edukacja.kujawsko-pomorskie.pl, a także:
· Prymus Pomorza i Kujaw – prymus.kujawsko-pomorskie.pl, tel. 668 506 961, 883 326 609 oraz 668 507 768,
· Humaniści na start – humanisci.kujawsko-pomorskie.pl, tel. 883 359 314 oraz 883 353 678,
· Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza – zawodowyprymus.kujawsko-pomorskie.pl, tel. 571 293 087 oraz 795 475 365.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
13 lipca 2020 r.
Lista dzieci przyjętych do Przedszkola Samorządowego oraz do kl. I Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Choceniu
Lista dzieci przyjętych do Przedszkola Samorządowego w Choceniu
w roku szkolnym 2020/2021
-
Dalmann Jan
-
Gadomski Hubert
-
Grabczyński Mikołaj
-
Guza Jakub
-
Jasiński Bartosz Miłosz
-
Jóźwiak Kuba
-
Jułkowski Jakub
-
Karolak Aleks
-
Klimczak Franciszek
-
Komorowski Jakub
-
Kruczkowska Nadia
-
Literski Dawid
-
Malinowski Filip
-
Mularska Lena
-
Nowak Antoni
-
Nowakowski Adam
-
Pawłowska Wiktoria
-
Pawłowski Marcel
-
Pszczółkowski Franciszek
-
Rutkowski Alan
-
Rygielski Szymon
-
Szadkowska Zuzanna
-
Świątkowska Marianna
-
Świątkowska Zofia
-
Tyde Nikola
-
Tyrała Jan
-
Waliszewski Wiktor
-
Wiliński Mikołaj
-
Wiliński Mateusz
-
Wojtczak Aleksandra
-
Woźniak Wojciech
-
Zgliński Wiktor
-
Zięta Szymon Miłosz
Lista uczniów przyjętych
do kl. I Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Choceniu
Lista uczniów przyjętych do kl. I Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Choceniu
- Apalczyk Amelia
- Bącela Maja
- Borecki Adam
- Brylińska Anastazja
- Doliński Witold
- Dynarski Ksawery
- Gontarek Igor
- Goździecki Maciej
- Jakóbowski Paweł
- Jakubowski Marcel
- Jaśkiewicz Kacper
- Jędrzejewska Kamila
- Kapuścińska Miranda
- Kłaniecki Miłosz
- Kruszewski Kordian
- Kubiak Jakub Mikołaj
- Kubiak Vanessa Kinga
- Kwieciński Kacper
- Łukaszewicz Anna
- Majewski Antoni
- Matuszewska Lena
- Mikołajczyk Alan
- Ochmańska Nicola
- Olejnik Marcel
- Palińska Aleksandra
- Pruczkowska Julia
- Rutkowski Wojciech
- Rygielska Julia
- Ryniec Jan
- Seweryniak Oliwier
- Słowińska Wiktoria
- Słupska Alicja
- Sroka Adrian
- Strzelecki Szymon
- Tomecki Krzysztof
- Trawińska Joanna Julia
- Trzebuchowski Igor
- Wiliński Szymon Antoni
- Witczak Fabian
- Zglińska Wiktoria
- Ziółkowski Szymon
-
PODSUMOWANIE NAUKI W ROKU SZKOLNYM 2019/2020
Ten rok szkolny był inny niż wszystkie... Pandemia i nauka zdalna odcięły nas od siebie. Brakowało nam spotkań z przyjaciółmi, szkolnego gwaru, wspólnych wyjazdów i najprzyjemniejszego dźwięku na świecie - dzwonka na przerwę ;)
Po ciężkiej i wzmożonej pracy, rok szkolny dobiegł końca, Wraz z nim zmęczeni, ale zadowoleni - możemy jak zwykle pochwalić się sukcesami uczniów naszej Szkoły w nauce.
Gratulujemy wszystkim - tym z większymi i mniejszymi średnimi - wszystkim, bo każdy włożył jakiś wysiłek, aby osiągnąć tyle, na ile było go stać w tym niezwykłym czasie.
Ten rok szkolny był inny niż wszystkie...
➡️ Nie wystawiono żadnych ocen niedostatecznych oraz nagannych a nawet nieodpowiednich z zachowania.
➡️ Nagrody książkowe (średnia 4,5 - 4,74 i minimum bardzo dobre zachowanie) otrzymało 13 osób z klas 4 - 8.
➡️ Ocenami celującymi na świadectwie (a wystawiono ich aż 89) może pochwalić się 46 uczniów z klas 4 - 8.
➡️ W tym roku promocję z wyróżnieniem (średnia 4,75 lub więcej i minimum bardzo dobre zachowanie oraz brak oceny dostatecznej lub niższej) otrzymało 35 uczniów z klas 4 - 7.
➡️ Z wyróżnieniem szkołę ukończyło 7 uczniów. Łączna liczba absolwentów to 38 osób.
Pozostało powiedzieć już tylko jedno... WAKACJE!
Na ten czas życzymy Wam dużo słońca, radości i niezapomnianych letnich wrażeń. Bądźcie bezpieczni! Zregenerujcie siły, abyście "kiedyś tam" (czyli we wrześniu) mogli pewnie i zapałem do pracy wejść w mury swojej starej ukochanej - a absolwenci nowej i pociągająco tajemniczej - budy!
PODARUJ SERCE - Finał Akcji
Końcoworoczna edycja akcji PODARUJ SERCE ZAMIAST KWIATKA poświęcona była pomocy Lence Mularskiej i jej rodzinie w poniesieniu kosztów pooperacyjnych oraz rehabilitacji.
Pięciolatka zmaga się z atrogrypozą – chorobą polegająca na występowaniu wrodzonych, wielostawowych przykurczy, której najważniejszą częścią leczenia jest rehabilitacja.
Nie był to pierwszy raz, kiedy zbieraliśmy środki finansowe aby wesprzeć leczenie dziewczynki. W tym roku udało nam się pobić sumę zeszłorocznej zbiórki o niemalże 300zł!!
Dzięki szczodrości uczniów, ich rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły uzbierano aż 1050zł. Pieniądze zostały przelane na konto fundacji aktualnie patronującej Lence – „Zdążyć z Pomocą”
Dziewczynkę można wpierać cały czas poprzez stronę https://dzieciom.pl/podopieczni/26333.
Dziękujemy za Waszą hojność i za to, że podarowaliście swoje serce!
A z okazji zbliżających się szóstych urodzin walecznej krasnalki (29 czerwca), życzymy jej wszystkiego, co najlepsze, a przede wszystkim oczywiście ZDROWIA!
Samorząd Uczniowski SP im. Janusza Korczaka w Choceniu
ŻYCZENIA NA ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
,,Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział,
ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć,
a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko trochę obchodziło,
a żeby go coś naprawdę zajmowało.”
Janusz Korczak
Drodzy Uczniowie, Szanowni Nauczyciele, Rodzice i Pracownicy szkoły
Minął kolejny rok szkolny, jakże był inny od poprzednich, które pamiętamy. Wszystkie działania podejmowane w szkole w drugim semestrze musiały ulec modyfikacji i to znacznej. Przeszliśmy na zdalne nauczanie i spotkania online. Ten sposób działania był dla nas wszystkich nowością, ale i ogromnym wyzwaniem. Jednak udało się i szczęśliwie dotarliśmy do końca roku szkolnego. Odbiór świadectw, nagród, wyróżnień jest najlepszym dowodem na to, że wysiłek włożony w pracę przyniósł oczekiwane efekty.
U progu wakacji życzę Wszystkim dobrego i bezpiecznego odpoczynku w towarzystwie słonka. Dużo radości z wolnego czasu i swobody.
Szczególne słowa kieruję do uczniów klas VIII – absolwentów naszej szkoły – pamiętajcie, gdzie zaczynała się Wasza przygoda z nauką. Życzę Wam sukcesów na kolejnych etapach edukacji i pamiętajcie słowa Jamesa Stephensa ,,Każdy człowiek nosi w sobie kontynenty nieodkrytych możliwości’’. Idźcie przez życie śmiało, z uśmiechem i dumnie podniesiona głową. Niech każdy z Was odnajdzie w życiu swoją drogę, która doprowadzi do celu.
Władzom Samorządowym, Nauczycielom, Pracownikom i Rodzicom dziękuję za współpracę w roku szkolnym 2019/2020, który już za nami.
A.Pawłowska
Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego
W Choceniu
"Nasze zdalne nauczanie"
Na podsumowanie roku szkolnego 2019/2020 uczniowie klas: VA i VB oraz VIA przygotwali prezentacje pt.
"Moje zdalne nauczanie"
Największym zaangażowaniem i pomysłowością wyróżnili się:
- Adam Andrzejewski
- Michalina Błaszczyk
- Adam Górski
- Kuba Chlebowski
- Aleksander Podlaski
- Alicja Laskowska
- Artur Piastowski
- Eryk Laskowski
- Filip Polichnowski
- Iga Jóźwiak
- Igor Urbański
- Joanna Sokół
- Maciej Krasucki
- Marcel Herman
- Marta Piastowska
- Mateusz Skibiński
- Weronika Lewandowska
- Nicola Szałczyńska
- Oliwia Nowak
- Szymon Młynarkiewicz
- Szymon Kowalski
- Łukasz Bednarski
- Martyna Pawłowska
- Filip Herman
Dariusz Kolczyński
Wiele osób podeszło do organizowania zajęć WF-u podczas nauki zdalnej z dużym dystansem, doszukując się w tym absurdu. Zupełnie niesłusznie, bo przy ograniczonej możliwości poruszania się i przy spędzaniu większości czasu w domu, aktywność fizyczna jest tym bardziej istotna.
W zajęciach brały udział uczennice klas piątych i szóstych. Serdecznie dziękuję dziewczętom za aktywność oraz rodzicom za wsparcie i zaangażowanie w realizację zadań z wychowania fizycznego.
Nauczyciel wychowania fizycznego:
Wioletta Sikorska
WYNIKI OLIMPIADY JĘZYKA ANGIELSKIEGO OLIMPUS
20 maja 2020r. szesnastu uczniów naszej Szkoły wzięło udział w przeprowadzonej zdalnie ogólnopolskiej olimpiadzie języka angielskiego Olimpus – Sesja Wiosenna. Test składał się z 30 pytań i miał charakter wielokrotnego wyboru. W testach zawarte były pytania o różnej skali trudności, jednak z przeznaczeniem dla kolejnych grup wiekowych. Uczniowie, którzy w swoich kategoriach zdobyli najwięcej punktów spośród uczestników z naszej Szkoły - i jednocześnie dyplom laureata konkursu - to:
▪ klasy 8 - Jakub Filipiak (8b),
▪ klasy 6 - Maria Jaskólska (6b),
▪ klasy 5 - Nicola Szałczyńska (5b),
▪ klasy 4 - Filip Zima.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich lingwistycznych zdolności!
Archiwum Aktualności