Życzenia
14 października 2020 - dzień wolny
Przypominamy, że na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 11.08.2017 w sprawie organizacji roku szkolnego (DZ. U. z dn. 28.08.2017 poz. 1603) dniem dodatkowo wolnym od zajęć edukacyjnych jest 14.10.2020r.
Opiekun biblioteki szkolnej ogłasza KONKURS pt. Z KSIĄŻKĄ CI DO TWARZY
➡️ Zrób zdjęcie pasujące do hasła konkursu.
➡️ Przynieś zdjęcie do biblioteki szkolnej do 26 października lub prześlij przez dziennik do pani Magdaleny Domżał.
➡️ Czekaj na ogłoszenie wyników i nagrody do 30 października.
PODARUJ SERCE ZAMIAST KWIATKA!
Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Choceniu zaprasza do wzięcia udziału w organizowanej jak corocznie akcji charytatywnej „Podaruj serce zamiast kwiatka”. Zachęcamy, aby zamiast zakupu tradycyjnego kwiatka na Dzień Edukacji Narodowej, przekazać środki, które mają pomóc w opiece i utrzymaniu mieszkańców schroniska dla zwierząt we Włocławku.
Artykuły należy dostarczać do specjalnie przygotowanego i oznaczonego miejsca znajdującego się koło świetlicy szkolnej.
Nie zwlekajcie! Dla nas to tak mało, dla zwierzaków – cały świat!
X dzień tabliczki mnożenia
- 15
2 października nasza szkoła uczestniczyła w X Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia orgamizowanej pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają! Dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.
Dziękujemy za udział.
Międzynarodowy Dzień Muzyki
- 9
1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Święto zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina. Dzień Muzyki to okazja do wielu koncertów muzycznych i innych muzycznych spotkań. W naszej szkole uczciliśmy ten dzień śpiewem i tańcem. Podczas koncertu zaprezentowały się wokalistki: Anna Łukaszewicz, Joanna Karska i Lena Ćwiklińska oraz tancerki: Marta Piastowska, Natalia Lewandowska i Michalina Błaszczyk.
Dziękujemy za wspólne muzyczne świętowanie.
Egzamin online z tabliczki mnożenia
Egzamin online z tabliczki mnożenia
odpowiedz na 5 pytań z tabliczki mnożeniai zdobądź tytuł
EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA
Szanowni Rodzice,
nasza szkoła uczestniczy w akcji X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej 2 października 2020 r. pod hasłem:
Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.
Program:
- 28.09.-01.10.2020. Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole.
- 02.10.2020. Egzaminy z tabliczki mnożenia:
Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji w gronie rodzinnym!
Więcej informacji: www.wmtday.org.
Z życzeniami miłej i pożytecznej zabawy!
SKRZYNKA PODZIĘKOWAŃ I PRZEPROSIN
Czasem tak trudno wypowiedzieć jest słowo lub dwa, aby dać wyraz swojej wdzięczności czy skruchy. Dla wszystkich, którzy chcieliby wyrazić swoje "przepraszam" albo "dziękuję", Samorząd Uczniowski uruchomił SKRZYNKĘ PODZIĘKOWAŃ I PRZEPROSIN. Zamiast mówić - możecie to po prostu napisać.
Listy prosimy wrzucać do skrzynki w zaklejonej kopercie, którą należy odpowiednio zaadresować (podać imię, nazwisko i klasę odbiorcy). Skrzynka znajduje się przy wejściu do świetlicy szkolnej. Przesyłki będą rozdawane w każdy piątek na godzinie wychowawczej.
Pamiętajmy:
"Gdy popełni się błąd, przyznanie się do tego nie jest hańbą. Jest dowodem mądrości i odwagi."
(Jarosław Grzędowicz)
"Okazanie wdzięczności jest najprostszą - oraz najpotężniejszą - rzeczą, jaką człowiek może zrobić dla drugiego człowieka."
(Randy Pausch)
Sprzątanie Świata
- 41
W trzeci weekend września tradycyjnie przystąpiliśmy do największej polskiej akcji ekologicznej Sprzątanie Świata, która w tym roku odbyła się już po raz 27. Edycja przebiegła pod hasłem: ”Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.” i odbyła się w warunkach indywidualnych dla każdego zainteresowanego. W dobie pandemii COVID-19 sprzątaliśmy tereny przyległe do naszych domostw. Zaangażowanie oraz wyniki przeprowadzonej akcji widoczne są na zdjęciach.
Jakie to proste - Bydgoszcz
- 37
We wrześniu odbyły się trzy wyjazdy uczniów w ramach projektu „Jakie to proste”. Były to wycieczki kolejnych trzech grup uczniów do parku botanicznego w Bydgoszczy oraz dwa wyjazdy do parku zoologicznego w Bydgoszczy. Uczniowie mogli nie tylko w teorii czy poprzez książkową naukę zapoznać się i podziwiać kolejne gatunki roślin i zwierząt. Wszystkie wyjazdy zwieńczone były pysznym obiadem.
WYCIECZKA DO INOWROCŁAWIA I BYDGOSZCZY
- 18
Dnia 23 września 2020r. uczniowie klasy III b wybrali się na wycieczkę do Inowrocławia i Bydgoszczy. W Cukierni-Piekarni „Marta” uczestniczyli w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”, w których własnoręcznie wyrabiali chleb, podpłomyki, babeczki, rogale, chałki. Uczestniczyli w zabawach i konkursach. Degustowali przy staropolskim stole. Otrzymali dyplomy piekarza. W Ogrodzie Botanicznym w Bydgoszczy pani przewodnik opowiedziała uczniom o drzewostanie, roślinach, zwierzętach żyjących na terenie ogrodu. Pełni wrażeń wróciliśmy do Chocenia.
Joanna Podlaska
Agata Malanowska
Akademia Nauki
- 20
W dniu 21 września odbyła się w szkole Akademia Nauki. W warsztatach polegających na różnego rodzaju eksperymentach, badaniach i pokazach przygotowanych przez studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uczestniczyli kolejno uczniowie wszystkich klas. Dzięki przedsięwzięciu każdy mógł namacalnie doświadczyć praw rządzących światem nauki w codziennym życiu. Warsztaty sprawiły wszystkim ogromną frajdę i cieszyły się popularnością. Uczestnicy mogli też wykazać się wiedzą zdobytą w trakcie zajęć lekcyjnych, czym niejednokrotnie zaskoczyli prowadzących.
Spotkanie czytelnicze
Do realizowanej w naszej szkole kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” każdego roku chętnie włączają się rodzice, a także osoby zaprzyjaźnione ze szkołą. Tegoroczną akcję rozpoczęły pani Beata Woźniak i pani Katarzyna Gołębiewska, które 21 września 2020r. przeczytały dzieciom bajkę „Piotruś Pan”.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za włączenie się w działania szkoły. Do rodziców dołączyli uczniowie klasy IVb, którzy z ogromna radością prezentowali młodszym koleżankom i kolegom utwór „O dzielnym krawczyku”. Na zakończenie przytaczamy słowa I. Koźmińskiej, zwolenniczki codziennego czytania dzieciom i założycielki fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”:
„Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze,
znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu”.
Z matematyką na starcie i na mecie
- 14
12 września b.r. grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w rajdzie rowerowym pod hasłem „Z matematyką na starcie i na mecie”. Była to okazja do integracji, sprawdzenia własnej kondycji, podejmowania sportowych wyzwań w połączeniu z rozwiązywaniem zadań z matematyki. Uczniowie chętnie podjęli współzawodnictwo, bardzo dobrze współpracowali w grupach i utrwalili matematyczną wiedzę. Rozwiązywali także zadania problemowe takie np. jak: oszacowanie wysokości drzewa bez użycia specjalistycznego sprzętu, czy wyznaczenie pola powierzchni 1 ara w terenie.
Dziękujemy za wypożyczenie rowerów "GTS Unia Choceń".
Wioletta Sikorska
Dariusz Kolczyński
Samorząd uczniowski
https://spchocen.edupage.org/samorzad_uczniowski
Po przeprowadzonej kampanii, 18 września odbyły się szkolne wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2020/2021. Do wyborów zgłosiło się 18 kandydatów. Łącznie oddano 140 głosów (wszystkie ważne). W rozrachunku zdobytych głosów oraz po konsultacji z opiekunami, kolejne funkcje objęły następujące osoby:
RUSZA ZBIÓRKA NAKRĘTEK! ZBIERAMY – POMAGAMY!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii RUSZA ZBIÓRKA NAKRĘTEK! ZBIERAMY – POMAGAMY!.
Rok szkolny 2020/2021 zaczęliśmy pozytywnie – charytatywnie. Po zbiórce funduszy w ramach akcji „Szkoło pomóż i ty”, włączamy się w zbiórkę plastikowych nakrętek aby pomóc Julce Terpińskiej, cierpiącej na rzadką chorobę genetyczną Salt & Pepper.
Możemy w bardzo prosty sposób przyczynić się do ulżenia rodzicom dziewczynki w ponoszeniu codziennych kosztów leczenia i rehabilitacji – zbierając plastikowe nakrętki z butelek. Reklamówki z zebranymi nakrętkami powinny być opatrzone informacją, ile sztuk znajduje się w środku. Wychowawca notuje ilość przyniesionych nakrętek i zamienia je na punkty na koniec semestru. Pakunków z nakrętkami NIE wrzucamy do kartonów znajdujących się na korytarzach.
Więcej o sytuacji zdrowotnej Julki oraz o tym, jak możecie ją wesprzeć finansowo można znaleźć na stronie fundacji patronującej dziewczynce – „Zdążyć z pomocą” – pod linkiem: https://dzieciom.pl/podopieczni/8715
Pomóżmy Julce!
Dla nas będzie to znikomy wysiłek, dla dziewczynki – wielka pomoc!
Zachęcamy do włączenia się w akcję!
Samorząd Uczniowski
NARODOWE CZYTANIE 2020
- 11
Jak co roku, uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, wzięli udział w Narodowym Czytaniu. Tekstem, który czytała cała Polska, była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Podczas zajęć z wychowawcą każdy uczeń zapoznał się z wybranymi fragmentami dzieła romantycznego poety.
Mamy nadzieję, że tekst zainteresował młodzież i pozna ona całą tragiczną historię tytułowej bohaterki, tym bardziej, że jest to pozycja z zakresu lektur obowiązkowych.
SZKOŁO POMÓŻ I TY!
W pierwszym przedsięwzięciu zorganizowanym w tym roku szkolnym (7 i 8 września 2020r.) przez Samorząd Uczniowski - akcji charytatywnej "SZKOŁO POMÓŻ I TY" uczniowie naszej Szkoły wspomogli finansowo rehabilitację Błażeja Wołoszczaka chorego na padaczkę lekoodporną kwotą 260zł.
Zebrane środki zostały przekazane bezpośrednio na konto fundacji na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych POMÓŻ I TY – patronującej chłopcu.Dziękujemy za włączenie się do akcji!
Samorząd Uczniowski
Więcej o pomocy przez fundację możecie dowiedzieć się pod linkiem: www.pomozity.org
Narodowy Fundusz Zdrowia podpowiada, jak bezpiecznie żyć w czasie COVID-19
Od 2 września NFZ rozpocznie emisję cyklu filmów edukacyjnych „Bezpieczni w czasie epidemii”. Każdy z 10 odcinków dotyczy właściwych zachowań w różnych obszarach codziennego życia w dobie pandemii. Zaproszeni do projektu eksperci odpowiedzą na najczęściej zadawane pytania, m.in. jak bezpiecznie się leczyć, gdzie szukać pomocy w razie nagłego zachorowania, jak podróżować, czy jak zadbać o zdrowie i kondycję. Patronami przedsięwzięcia są Ministerstwo Zdrowia i Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Już 2 września Narodowy Fundusz Zdrowia wyemituje pierwszy odcinek cyklu, w którym zaproszeni do współpracy eksperci rozprawią się z fake newsami dotyczącymi COVID-19, pokażą również, gdzie szukać wiarygodnych i opartych na dowodach naukowych informacji.
Każdy z filmów dotyczy innej sfery życia, na którą wpłynęła epidemia COVID-19.W odnalezieniu się w tej niełatwej rzeczywistości pomogą eksperci: m.in.: Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta; prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Marcin Czech, dr Paweł Grzesiowski, a także znani dziennikarze i przedstawiciele organizacji non-profit: Ewa Błaszczyk czy Tomasz Rożek. Stałym elementem każdego filmu jest także głos pacjentów.
Wszystkie filmy będzie można obejrzeć na kanale YouTube – Akademia NFZ.
Zapowiedź cyklu: https://www.youtube.com/watch?v=hAL-HbtxBGEPremiera pierwszego zaplanowana jest na 2 września, kolejne będą publikowane w cyklu tygodniowym:
- Wiedza oparta na faktach
- Higiena i bezpieczeństwo
- Jak korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)?
- Jak korzystać z opieki ambulatoryjnej (AOS)?
- Jak korzystać z opieki szpitalnej?
- W zdrowym ciele zdrowy duch!
- Żywienie ma znaczenie!
- Podróże bez ryzyka
- Praca w nowej rzeczywistości
- Nasza odpowiedzialność
Filmy edukacyjne są kolejnym elementem edukacyjnych i prospołecznych działań Narodowego Funduszu Zdrowia w dobie COVID-19. Pierwszym z nich było wykorzystanie Telefonicznej Informacji Pacjenta - całodobowej, bezpłatnej infolinii NFZ: 800 190 590, jako z jednego z głównych i wiarygodnych źródeł informacji o postepowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem.
Fundusz prowadzi też równolegle kampanię społeczną #MaskujSię, przypominającą o konieczności zachowywania dystansu i stosowania maseczek zakrywających usta i nos. W kampanię zaangażowali się artyści, dziennikarze oraz sportowcy. Autorem hasła #MaskujSię jest znany rysownik Henryk Sawka.
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w kampanię #MaskujSię pod patronatem NFZ – K-P OW NFZ zaangażowali się m.in. członkowie zespołu Żuki oraz dziennikarze Telewizji Polskiej Oddziału w BydgoszczyJ .
Archiwum Aktualności