• Stypendium

• Edukacyjna Fundacja

im. prof. Romana Czerneckiego EFC

ul. Mokotowska 63 lok. 60

Warszawa, 28 marca 2020 r.

Droga uczennico, drogi uczniu!

.

Niedługo kończysz szkołę podstawowa i pewnie zastanawiasz się nad tym, co dalej, jaką wybrać kolejną szkołę, jak i gdzie realizować swoje pasje... Dlatego serdecznie zachęcam Cię do zgłoszenia się do Programu Stypendialnego Horyzonty, który realizujemy w partnerstwie z Fundacją Rodziny Staraków.

Fundacja EFC działa od 2009 roku. Prowadzimy Program Stypendialny Horyzonty przyznając stypendia uczniom szkół ponadpodstawowych.  Szukamy ambitnych, otwartych i empatycznych młodych ludzi, którzy chcą zamieszkać w dużym mieście oraz zdobywać w nim wiedzę i doświadczenia.

Program pokrywa koszty związane z mieszkaniem w bursie, wyżywieniem i opłatami szkolnymi. Finansuje również kursy języka angielskiego, wspólne wakacje, obozy narciarskie oraz wspiera pasje np. naukę rysunku, warsztaty teatralne, kursy nurkowe. Stypendyści i stypendystki EFC chodzą wspólnie na koncerty, do kina i inne  wydarzenia organizowane w mieście. W trzeciej klasie podopieczni fundacji wraz z koordynatorką/koordynatorem wyruszają na samodzielnie zorganizowaną wyprawę do jednego z krajów europejskich. Do tej pory trójmiejscy stypendyści zwiedzili: Madryt, Andaluzję, Ateny, wyspy greckie i Berlin.

Pierwszy etap rekrutacji trwa od 15 lutego do 17 maja. W tym czasie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie www.efc.edu.pl. Znajdziesz tam również listę liceów, które współpracują z naszą Fundacją.  Szkoły rekomendowane dla województwa kujawsko - pomorskiego to: III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni i  III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Pełną listę liceów i techników współpracujących z EFC znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Wnioski mogą składać uczniowie i uczennice  ostatnich klas szkół podstawowych, którzy mieszkają w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców, a dochód w ich rodzinach nie przekracza 1000 złotych netto na osobę. Jeśli masz pytania – skontaktuj się z naszą koordynatorką regionalną, panią Elżbietą Brodą (tel 696 647 505 e-mail ebroda@efc.edu.pl). Trzymam kciuki za dalsze sukcesy i mam nadzieję, że do zobaczenia!

Emilia Gromadowska

SKRÓCONY REGULAMIN PROGRAMU STYPENDIALNEGO HORYZONTY

Program stypendialny Horyzonty Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego EFC (EFC) ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży oraz kształtowanie ich postaw obywatelskich. Rada Fundacji EFC dała gwarancję finansową, iż wszyscy Stypendyści programu będą otrzymywać Stypendium przez cały okres nauki w szkole ponadpodstawowej.

1. Stypendium otrzymają uczniowie, którzy przejdą pozytywnie dwie fazy rekrutacji oraz zostaną przyjęci do szkoły ponadpodstawowej wskazanej przez EFC.
          2. Warunkiem niezbędnym otrzymania Stypendium jest zamieszkanie na czas nauki w szkole w bursie lub internacie wskazanych przez EFC.
          3. O Stypendium mogą się ubiegać uczniowie, którzy spełnią łącznie następujące kryteria:
          1. zamieszkują stale w miejscowości do 30 tysięcy mieszkańców przez przynajmniej ostatnie pół roku poprzedzające datę wysłania formularza on-line (ten wymóg nie dotyczy uczniów zamieszkujących placówki opiekuńczo-wychowawcze);
          2. uzyskali dobre lub rokujące na przyszłość wyniki oraz osiągnięcia w nauce;
          3. zamieszkują w gospodarstwie domowym, w którym średni dochód na osobę nie przekracza 1000 zł netto
          4. Warunkiem przystąpienia do I Fazy rekrutacji jest wypełnienie do dnia 17 maja danego roku, w którym Kandydat kończy szkołę, formularza zgłoszeniowego on-line za pośrednictwem strony internetowej www.efc.edu.pl
          1. Osoby zakwalifikowane do II fazy rekrutacji programu zobowiązane są:
          1. odbyć rozmowę z Koordynatorem EFC, pod warunkiem wyznaczenia takiego spotkania przez Koordynatora EFC;
          2. uczestniczyć w procesie rekrutacyjnym zgodnie z wymogami szkoły ponadpodstawowej i internatu/bursy wskazanych przez EFC.
          3. przesłać do EFC krótką filmową prezentację swojej kandydatury.

7.    W ostatnim tygodniu czerwca  każdego roku na stronie www.efc.edu.pl zostaje ogłoszona lista osób, które mogą otrzymać Stypendium pod warunkiem pozytywnej rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej wskazanej przez EFC.

8. W ramach programu, Stypendyści otrzymują:

1. pokrycie kosztów zakwaterowania w internacie lub bursie wskazanej przez EFC;
          2. pokrycie kosztów wyżywienia całodziennego w miejscu wskazanym przez EFC;
          3. pokrycie dodatkowych kosztów indywidualnie określanych z każdym Stypendystą programu w Umowie Stypendialnej;
          4. pokrycie kosztów uczestnictwa w wyjazdach zimowych i letnich EFC w zakresie określonym w Umowie Stypendialnej;
          5. pokrycie kosztów udziału w zajęciach nauki języka angielskiego w zakresie określonym w Umowie Stypendialnej.

9.    W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie rozstrzygający głos ma Zarząd EFC.