- Z wielkim żalem informujemy, że dnia 3 grudnia 2020 r. w wieku 64 lat zmarł nasz nieodżałowany Kolega, absolwent SP Choceń, adwokat Wojciech Chojnacki.Pogrążeni w smutku koleżanki i koledzy.Cześć Jego pamięci.15.12.2020
Absolwentka laureatką "Paszportu Polityki"
Miło nam poinformować, że p. Weronika Gęsicka, absolwentka Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Choceniu, została laureatką "Paszportu Polityki", jednej z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Nagrody zostały rozdane we wtorek, 15 stycznia 2020r., a "nasza" pani fotograf, pochodząca z Bodzanówka, otrzymała swoją w kategorii Sztuki wizualne.
Tygodnik Polityka tak przedstawił laureatkę:
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/
Pani Weronika została również opisana we włocławskim portalu internetowym Nasze Miasto:
https://wloclawek.naszemiasto.pl/weronika-gesicka-spod-wloclawka-laureatka-paszportu/
Postać artystki, jako absolwentki SP w Choceniu, przybliżamy też na naszej stronie internetowej za pośrednictwem materiałów pochodzących z książki "90 lat tradycji...":
https://cloud5w.edupage.org/cloud/Gesicka_Weronika_Justyna
Serdecznie gratulujemy
18.01.2020
UWAGA SYMPATYCY CHOCEŃSKIEGO SPORTU
Wszystkich byłych zawodników, działaczy, a także sympatyków WŁÓKNIARZA CHOCEŃ, a później LZS-u CHOCEŃ oraz osoby interesujące się historią choceńskiego sportu, serdecznie zapraszamy na zebranie, które odbędzie się dnia 2 lutego (niedziela) 2020 r. o godzinie 16.00 w Choceńskim Centrum Kultury-Biblioteka.
Spotkanie ma na celu ustalenie sposobu upamiętnienia 70. rocznicy powołania tego klubu piłkarskiego.
Osoby, które posiadają materiały związane z jego działalnością (zdjęcia, dokumenty typu legitymacje, wycinki prasowe, spisane wspomnienia etc.) proszone są o ich przyniesienie celem wykonania skanów, które wykorzystane zostaną w planowanej publikacji.
Organizatorzy: Klub Absolwenta SP Choceń
02.01.2020
Pani Kurkiewicz-Błaszczyk laureatką plebiscytu!
Miło nam poinformować o sukcesie naszej absolwentki, a zarazem obecnej naszej nauczycielki; pani Katarzyna Kurkiewicz-Błaszczyk została laureatką plebiscytu Niezwyczajni Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP, zorganizowanego przez Związek Harcerstwa Polskiego.
Druhna Kasia do ZHP wstąpiła będąc jeszcze przedszkolakiem, a instruktorem jest od 25 lat. Już sama nominacja do plebiscytu pokazała, że jest osobą cenioną w środowisku, w którym podejmuje pracę, wolontariat i wyzwania. Gala Niezwyczajnych Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP 2019 odbyła się w Inowrocławiu 16 grudnia. Wtedy też laureatka w kategorii „Praca z kadrą” odebrała statuetkę oraz nagrodę Kuratora Oświaty p. Marka Gralika z rąk Wojewody Kujawsko-Pomorskiego p. Mikołaja Bogdanowicza i Komendanta Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP hm Jerzego Gębary.
Pani Kurkiewicz-Błaszczyk serdecznie gratulujemy, dziękujemy za wkład w rozwój i wychowanie młodzieży oraz życzymy dalszych sukcesów w życiu harcerskim, zawodowym oraz osobistym!
Galeria zdjęć: http://spchocen.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=1171
19.12.2019
Promocja książki Arkadiusza Ciechalskiego
„Cukrownia w Choceniu. Powstanie – Rozwój – Upadek”.
Dnia 29 listopada 2019 r. w Choceńskim Centrum Kultury-Biblioteka odbyła się promocja II (rozszerzonego) wydania książki Arkadiusza Ciechalskiego pt. „Cukrownia w Choceniu. Powstanie – Rozwój – Upadek”. Pierwsze ukazało się w 2016 r., w setną rocznicę uruchomienia tego zakładu. Spotkanie rozpoczęło się występem gminnego chóru „Mi Alegria” pod batutą Lidii Świątkowskiej, który wykonał kilka pieśni, w tym szczególnie w bieżącym roku honorowanego, Stanisława Moniuszki. Po krótkiej prezentacji sylwetki autora (urodzonego zresztą w Choceniu) nastąpiła część główna spotkania. A. Ciechalski w swym komentarzu do przygotowanej prezentacji multimedialnej poruszał kwestie związane z potrzebą badań nad historią Chocenia i okolic, rolą, jaką odegrał fakt uruchomienia cukrowni dla rozwoju miejscowości, bogatym życiem społeczno-kulturalnym w czasie funkcjonowania zakładu czy też nietuzinkowymi i wybitnymi ludźmi związanymi z tutejszą fabryką. Następnie wójt gminy Choceń – Roman Nowakowski, podziękował autorowi za duży wkład pracy przy zbieraniu materiałów i pisaniu książki, pogratulował osiągniętego rezultatu i zachęcił do dalszych publikacji. Dodajmy, że wójt jest autorem przedmowy, a wstęp do książki napisał dr hab. Michał Głuszkowski z UMK, który zauważył m.in., że: „Autor z detektywistyczną pasją zbierał dokumenty, wspomnienia publikowane i te z domowych archiwów, historyczne fotografie i materiały archiwalne, co sprawia, że książka jest prawdziwą kroniką tak ważnego okresu w historii Chocenia. Dokładny, dogłębny i szczegółowy opis wydarzeń sprzed lat jest znakiem rozpoznawczym twórczości historyczno-naukowej A. Ciechalskiego, autora wcześniejszych publikacji na temat Chocenia i całego szeregu publikacji odnoszących się do historii regionu i jego wybitnych mieszkańców”. W dyskusji głos zabrał także Tadeusz Trocikowski, który zwrócił się z apelem o udostępnianie starych zdjęć i archiwalnych materiałów, które mogą być wykorzystane do kolejnych publikacji związanych z historią Chocenia i okolic. Książka o cukrowni została wydana ze środków Urzędu Gminy w Choceniu i tam można ją nabyć.
http://spchocen.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=1166
Zdjęcia: Longin Kaniewski 06.12.2019
ZAPROSZENIE NA PROMOCJĘ KSIĄŻKI A. CIECHALSKIEGO O CUKROWNI W CHOCENIU
W piątek 29 listopada 2019 r. o godz. 16.00 w Choceńskim Centrum Kultury-Biblioteka odbędzie się promocja książki absolwenta SP Choceń – Arkadiusz Ciechalskiego pt. „Cukrownia w Choceniu. Powstanie Rozwój. Upadek”. Jest to II wydanie tej pozycji, uzupełnione i rozszerzone. Traktuje o historii tego zakładu, ludziach z nim związanych i roli, jaką ten fakt odegrał w dziejach tej niedużej kujawskiej miejscowości. Autor na prawie 200 stronach skrupulatnie, z odwołaniem do różnorodnych źródeł i zachowaniem wymogów pracy naukowej, przedstawił charakterystykę tej fabryki oraz bogate życie społeczno-kulturalne i codzienne mieszkańców osady cukrowniczej. We wstępie do tej publikacji dr hab. Michał Głuszkowski zauważył, że: [...] procesy społeczne i społeczno-ekonomiczne zostały przez Arkadiusza Ciechalskiego odtworzone z dbałością o detale i zachowanie ówczesnych realiów. Autor z detektywistyczną pasją zbierał dokumenty, wspomnienia publikowane i te z domowych archiwów, historyczne fotografie i materiały archiwalne, co sprawia, że książka jest prawdziwą kroniką tak ważnego okresu w historii Chocenia. Dokładny, dogłębny i szczegółowy opis wydarzeń sprzed lat jest znakiem rozpoznawczym twórczości historyczno-naukowej A. Ciechalskiego, autora wcześniejszych publikacji na temat Chocenia i całego szeregu publikacji odnoszących się do historii regionu i jego wybitnych mieszkańców. Książka ta pozwala przenieść się o sto lat wstecz i poznać bliżej czasy rozkwitu niewielkiej kujawskiej wsi, a liczne fotografie – zarówno te archiwalne, jak i współczesne, wykonane przez autora – sprawiają, że podróż w czasie staje się bardziej realistyczna. Dla młodych mieszkańców Chocenia jest to niezwykła szansa na poznanie życia swojej miejscowości z czasów ich pra- i prapradziadków, ponieważ Arkadiuszowi Ciechalskiemu po raz kolejny udało się zachować od zapomnienia kawałek historii regionu [...]”
Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.
Podczas spotkania będzie można nabyć tę publikację.
2019-11-12
Szanowna Pani Dyrektor,
W imieniu absolwentów, którzy uczestniczyli w tej pięknej i wzruszającej uroczystości 90-lecia Szkoły Podstawowej w Choceniu, chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować za zaproszenie, wzorowe jej przygotowanie i przeprowadzenie, za piękne przyjęcie i obdarowanie nas świetną publikacją na temat "naszej szkoły" oraz za pomoc przy integracji środowiska absolwentów poprzez otwartość na nasze inicjatywy, a także uruchomienie zakładki dla nas na szkolnej stronie internetowej.
Pozwalam sobie przesłać na Pani ręce stosowny DYPLOM-PODZIĘKOWANIE, które prosiłbym o umieszczenie w "naszej" zakładce.
Najserdeczniej pozdrawiam.
Arkadiusz Ciechalski
2019-11-04
Szanowni Państwo!
Obchody jubileuszu 90-lecia Szkoły to nie tylko jeden dzień, to nie tylko kilkugodzinna uroczystość. To także godziny, dni i tygodnie przygotowań nauczycieli, uczniów i pracowników. To ożywianie wspomnień i sprawianie, aby trwały dalej.
Ku pamięci na naszej stronie dostępna jest na stałe zakładka "90-lecie Szkoły Podstawowej", w której informujemy o tym, jak wyglądał 18 października dla całej społeczności Szkoły oraz przybyłych Absolwentów i Gości.
2019-10-20