• PAŹDZIERNIK 2019

• 10.03.2020 21:01
      • W październiku 2019r. Samorząd Uczniowski wraz z całą społecznością szkolną włączył się do akcji „Szkoła pamięta”, zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wspomnieliśmy tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej, oddając szacunek dla ich życia i dokonań. Pielęgnujemy pamięć o bohaterach naszej wolności, której wyrazem jest również przywilej do edukacji. Udział w przedsięwzięciu miał miejsce na wielu płaszczyznach, zgodnych z propozycjami MEN, dotyczącymi jego przeprowadzenia:
      • 1. Wystawa / przedstawienie upamiętniające ważne dla Szkoły wydarzenia.

18 października 2019 roku nasz Szkoła świętowała jubileusz 90-lecia powstania. Samorząd Uczniowski oraz cała społeczność Szkoły wzięła czynny udział w przygotowaniach do uroczystości oraz jej przeprowadzeniu i obchodach.

Przygotowano między innymi przedstawienie pt. „Bo tutaj jest nasza historia”, obrazujące losy Szkoły od momentu jej powstania aż do czasów współczesnych. W wyrazie szacunku i hołdu pod tablicą upamiętniającą patrona szkoły, Janusza Korczaka, oraz na grobie Marii Higersberger zapalono znicze oraz złożono kwiaty.

Na korytarzach szkolnych pojawiły się wystawy upamiętniające absolwentów Szkoły – świadectwa oraz archiwalne zdjęcia. Podczas uroczystości można było także oglądać wystawione archiwalne Kroniki Pamiątkowe Szkoły.

2. Zgłębianie losów ważnych dla Szkoły osób.

21 października w klasie 2a zaproszeni rodzice przybliżyli uczniom postać patrona Szkoły. Mamy uczniów przeczytały fragment książki „Janusz Korczak – lekarz o złotym sercu”. Dzieci dowiedziały się z tekstu o patronie wielu ciekawostek. Uczniowie przygotowali i zaprezentowali piękne czytanie książki autorstwa Janusza Korczaka pt. „Król Maciuś I”, co zbliżyło ich do osoby patrona i pozwoliło na zapamiętanie jego osoby jako człowieka niezwykłego i bliskiego dzieciom oraz dało podwaliny do dalszego – już jako starsi uczniowie – zdobywania wiedzy na temat Korczaka.

3. Sprzątamy Opuszczone Groby / Światełko pamięci

Pamięć o tych, którzy odeszli jest wpisana w naszą kulturę i tradycję. Uczniowie naszej szkoły z zaangażowaniem kontynuują tradycję Dnia Wszystkich Świętych, wspominając tych, których nie ma już wśród nas. Wzorem lat ubiegłych odbyła się zbiórka zniczy w ramach akcji „Światełko pamięci”. Na cmentarzu parafialnym uczniowie uporządkowali opuszczone groby i zapalili symbolicznie znicze. Odwiedzili także groby osób ważnych dla lokalnej społeczności i związanych z naszą placówką: grób podchorążego Jerzego Dzimińskiego, groby zmarłych nauczycieli naszej Szkoły, grób proboszcza parafii Choceń ks. Władysława Siemaszki, grób inicjatorki powstania naszej szkoły, Marii Higersberger (opieka całoroczna).

#SzkołaPamięta