• MARZEC 2020

• 11.03.2020 08:16
      • Z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Święta Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, Minister Edukacji Narodowej, p. Dariusz Piontkowski, zaprosił szkoły do podjęcia działań kontynuacyjnych w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”.

Do akcji włączyła się cała społeczność szkolna. Pamiętaliśmy nie tylko o Wyklętych walczących o wolność Polski po II wojnie światowej. Wspomnieliśmy także starania Polaków o niepodległość podczas samej wojny.

szkoły jest już dostępna w Internecie! Znajdziesz tu wiele pożytecznych i interesujących informacji - aktualności z życia szkoły, plan lekcji, informacje o zastępstwach, szkolny album zdjęciowy, jadłospis stołówki i wiele więcej.
      • W szkole przeprowadzono następujące działania:

1. Lekcje historii:
          • Popularyzacja wiedzy historycznej na temat żołnierzy wyklętych.
          • Przekazanie wiedzy na temat konkretnych osób należących do ruchu Wyklętych oraz poznanie ich historii: Danuta Siedzikówna (ps. Inka), Feliks Selmanowicz (ps. Zagończyk), Major Zygmunt Szendzielarz (ps. Łupaszko), Rotmistrz Witold Pilecki (ps. Witold, Druh), Mieczysław Dziemieszkiewicz (ps. Rój).
          • Obejrzenie film "Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć".
          • Obejrzenie filmu edukacyjnego „Tajemnice historii – Żołnierze Wyklęci”.
        2. Lekcje języka polskiego:
          •  Wyjaśnienie znaczenia i genezy nazwy „Żołnierze Wyklęci”.
          • Przybliżonie określeń synonimicznych: żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne.
          • Analiza wiersza Zbigniewa Herbarta „Wilki”, połączona z prezentacją teledysku z fragmentami filmów o Wyklętych.
          • Zapoznanie z fragmentami polskiego filmu fabularnego pt. „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego.
          • Ułożenie opowiadania o Danucie Siedzikównie ps. Inka.
          • Przygotowanie przez uczniów gazetek tematycznych pn. „Wyklęci – Niezłomni”, które zawisły na szkolnym korytarzu.
          • Wykonanie lapbooków poświęconych Żołnierzom Wyklętym ogólnie oraz poszczególnym postaciom związanym z tym ruchem.
        3. Działania Samorządu uczniowskiego:
          • Odwiedzenie i uporządkowanie grobu lokalnego żołnierza, podchorążego Jerzego Ozimińskiego, pozostawienie na nim tradycyjnego Światełka Pamięci oraz zatknięcie flag narodowych.
          • Przygototwanie gazetki poświęconej Żołnierzom Wyklętym na szkolnym korytarzu.
          • Przygotowanie wystawy rodzinnych pamiątek związanych ze służbą wojskową oraz okolicznościowych związanych z Żołnierzami Wyklętymi – przy współpracy z klasą mundurową Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Choceniu, panem Adamem Lewandowskim – absolwentem naszej szkoły, panem Patrykiem Słupskim (starszym kapralem 8. Batalionu Radiotechnicznego w Lipowcu) – rodzicem ucznia) oraz paniami Anną Szymańską i Agatą Wąsikowską (nauczycielkami w naszej szkole).

#SzkołaPamięta